ΔιαταραχέςΘεραπείαGuestbooke-mailΣκοπόςΔημοσιεύσειςΒιογραφικόForum


Yποβάλετε μια Νέα Ερώτηση

Σύνολο ερωτημάτων: 64 Σελίδα: Επιλέξτε κατηγορία:   


Νέες Ερωτήσεις


Μαίρη    26/03/2018 20:34
Γιατρέ,καλησπέρα σας έίμαι 26 χρονων!τον δεκέμβριο είχα την πρώτη κρίση πανικού και μετά απο 2 εβδομάδες την 2η κρίση πανικού.Έκανα 2 δουλειές εκέίνο το διάστημα.Αρχές του νεόυ έτους έίχα συνεχεια ζαλάδες και ενω έκανα όλες τις ιατρικές εξετάσεις απο όλους τους γιατρούς καταλαβα ήταν ψυχολογικό.Είχα περιπου στις 10ημέρες που ξυπνούσα με μια ανησυχία(σαν να έχω να κλανω κατι)και αυτη η ανησυχία έιχε υποχωρήσει καπως χωρις να απουσιάζει ομως απο τη καθημερινότητα.Σταμάτησα την 2η δουλεια διοτι οι ζαλάδες μου κρατούσαν 2 μήνες και δεν μπορούσα να πάω ουτε δουλεια διοτι φοβομουν μην λιποθυμήσω ,ένιωθα τα συμπτώματα αλλα δεν λιποθυμησα ποτε απλα η καθημερινοτητά μου ηταν ασχημη είχα ορεξη να κανω πραγματα απλά λογο της ζαλης με εμποδιζαν.Έκανα την επίσκεψη σε εναν ψυχιλατρο ο οποιος μου χορήγησει τα enlift 10mg κ4αι εδω και 2 βδομάδες 15 mg .βελτίωση είδα σχετικα απο τις πρωτες μερες οι ζαλαδες υποχωρούσαν.Έχω ακριβως 3 εβδομάδες που παίρνω το φάρμακο.μου έίπε η διαρκεια είναι 6 μήνες και το βλέπουμε.Ο μόνος λογος που το ξεκίνησα ηταν οι ζαλάδες και οχι τοσο η το αγχος(ανησυχια) που ενιωθα.Θελω λίγο αργότερα να πατήσω ακόμα.καλυτερα στα πόδια μου να ψάξω τις αιτίες που με.οδήγησαν στα ψυχοσωματικά έχω την θέληση και τη δύναμη πραγματικά να το πετάξω απο πανω μου ολο αυτό.Ποια η γνώμη σαν να επισκευτώ και έναν ψυχοθαραπευτή παράλληλα με τη φαρμακευτική αγωγή?οι ζαλάδες αντιμετωπίζονται λόγο ψυχοσωματικών η θα πρέπει να έχω τα enlift για πολλα χρονια??

Τα φάρμακα καλύπτουν μόνο προσωρινά τα συμπτώματα της σωματοποίησης βλ. http://www.psychologia.gr/guestb/category.php?id=18 . Η αντιμετώπιση των αρχικών αιτιών, δηλαδή αυτών προκαλούν το άγχος και στη συνέχεια την σωματοποίηση http://www.psychologia.gr/guestb/category.php?id=14 , είναι εφικτή μόνο με παρεμβάσεις των ψυχολογικών τεχνικών, οι οποίες κοινώς και σωρηδόν ονομάζονται ψυχοθεραπεία βλ. http://www.psychologia.gr/guestb/category.php?id=12



Εleni    26/03/2018 19:05
Σας ευχαριστώ γιατρέ για την απάντηση.. Δεν έχω καταλάβει ακριβώς τι είναι η ή μανία κ εγώ έχω νιώσει αρκετές φορές καλά πιστεύοντας ότι ελέγχω την ΙΨΔ κ άλλες φορές πέφτω γιατί νομίζω ότι δε θα γίνω καλά.. Επίσης να θέλω να βγω έξω για να μη σκέφτομαι αυτό θεωρείται μανία..? Κ επίσης η ΙΨΔ μπορεί να συνυπάρχει με αυτές τις ασθένειες η έχει άλλο υπόβαθρο ? Σας ευχαριστώ κ παλι

Η μανία, στην ουσία είναι μια ψύχωση. Σε όλες τις υπόλοιπες περιπτώσεις πρόκειται περισσότερο για αυξημένη θετική συναισθηματική διάθεση, δηλαδή για τον ενθουσιασμό. Αυτό που κοινώς και απλοϊκά βαπτίζεται «μανία» δεν είναι τίποτε άλλο παρά μια εμμονή ή έμμονος ιδεασμός.



Eleni    26/03/2018 16:54
Καλησπέρα γιατρέ. Έχω Ιψδ το θέμα είναι ότι έχω αρχίσει να έχω κ άλλα πράγματα αν πχ βγω κ περάσω ωραία κ πιω μετά με πιάνει ένα υπερβολικό άγχος μια διέγερση όταν πάω να κοιμηθώ. Με πιάνει ενα άγχος ότι δεν μπορώ να καταπιώ το σάλιο μου κ ότι Θα πνίγω αυτό μου έρχεται κ μου φεύγει επίσης τις τελευταίες μέρες έχω ακούσει από 2 άτομα γνωστά μου για διπολική διαταραχή κ σχιζοσυναισθηματικη κ αρχίζω κ ψάχνω τα συμπτώματα μήπως έχω κ εγώ.. Οι φωνές που λένε πως ακούνε μοιάζουν με τις σκέψεις που έχουν κ αυτοί που έχουν οι ιψδ?? Γιατί πολλές φορές όταν αγχώνομαι οι σκέψεις μου τρέχουν σαν τρελές.. Είναι αυτά αγχωδείς διαταραχές η μπορούν να γίνουν κάτι πιο σοβαρό?

http://www.psychologia.gr/guestb/category.php?id=17



demy    25/03/2018 19:57
γιατρε καλησπέρα..εχω ζητησει αρκετες φορες μεσω του φορουμ τη βοηθεια σας,και σας ευχαριστω. σκεφτομαι να μελετησω και το βιβλιο σας. θα ηθελα να σας ρωτησω αν εκδηλωσεις όπως αίσθημα πιεσης, και πόνου στα αυτια καθως επισης και βουλωμα σε αυτα η πονος στο εξωτερικο του λαιμου μπορει να προκειπτει απο αγχος.Πηγα σε παθολογο και ωρλ με μια πρωτη ματια μου ειπαν πως δεν φαινεται κατι..εχω αγχωθει παρα πολυ βαζω διαφορα με τον νου μου μου φαίνεται εντελωσ απιθανο τετοιες εκδηλώσεις να ωφείλονται σε αγχος. Σας ευχαριστω για ακομη μια φορα για τη πολυτιμη βοηεθεια.

Οι σωματικές εκδηλώσεις μπορούν να οφείλονται στο άγχος βλ. http://www.psychologia.gr/guestb/category.php?id=14 , ωστόσο η κάθε επιβεβαίωση της επιρροής του και η ταυτόχρονη απόκλιση κάποιας αμιγώς σωματικής διαδικασίας προϋποθέτει την άμεση επαφή με τον ειδικό.



Στέφανος     25/03/2018 16:54
Καλησπερα γιατρέ.Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση.Εδω και δυο χρόνια από ότι μου είπαν η γιατροί υποφέρω από απο συνδρομο ευερεσθιτου εντερου έχω κάνει όλες μας όλες της εξετάσεις και όλες είναι καθαρές(Κόπρανα ανάλυσης αίματος Κολποσκόπηση θυρεοειδή ούρα ουρια)Ξεκίνησα το τελευταίο 6μηνω ψυχοθεραπεία με ψυχολόγο ή οποία μπορώ να πω με βοήθησε αρκετά.Πριν μια εβδομάδα είχα τάσης λιποθυμίας αδυναμία ασταθεια τρέμουλο πρήξιμο στα έντερα και με έπιασε πανικός καθος ήμουν έξω με παρέα σε καφέ.Ολα τα παραπάνω συνεχίστηκαν για όλη την εβδομάδα με αποτέλεσμα να πάω στο γιατρό μου κάναμε όλες της εξετάσεις που μου ζήτησε (Αιματολογικά ούρα και υπερθυροειδη)Όλα ήταν καθαρά.Η διάγνωση του ήταν ότι έχω υπερβολικό άγχος και με έπιασε αγχώδη διαταραχή με συμπτώματα πανικού.Εδω και 7 μέρες παίρνω Nalion alprazolam 0.5mg μισό το πρωί μισό το μεσημέρι και ενα το βράδυ. Επίσης μου πρόσθεσε και Μersinol 10mg ενα το πρωί.Η ερώτηση μου είναι.Θα με βοηθήσει αυτή η θεραπεία? Μου είπε πως θα αρχίζω να βλέπω αποτέλεσμα σε 2-3 εβδομάδες.Με αγχώνει πάρα πολύ όλο αυτό γιατίδεν έχω ξανά πάρει ποτέ τέτοιου είδους φάρμακα.Ευχαριστω θα περιμένω απάντηση Σας.

http://www.psychologia.gr/guestb/category.php?id=1 και http://www.psychologia.gr/guestb/category.php?id=18



Δήμητρα     25/03/2018 00:47
Καλησπέρα γιατρέ.Υποφερω χρόνια με την αυξομείωση του βαρους μου, Μια γνωστή μου λοιπόν μου έδωσε το cymbalta 30ml κ μου είπε ότι την βοήθησε στο να ρυθμίσει τον μεταβολισμό της(παρεπιμπτοντος της το έδωσε γιατρος)Εγώ πήρα 1 χάπι κ δεν θέλω να συνεχισω μπορώ να το σταματήσω???ωρις παρενεργειες.αν μπορείτε απαντηστε μου

Μετά από μια μεμονωμένη λήψη οποιασδήποτε φαρμακευτικής ουσίας δεν προκύπτει κανένα πρόβλημα με τη διακοπή της. Όσον αφορά την αντιμετώπιση της διαταραχής στη διατροφή βλ. http://www.psychologia.gr/guestb/category.php?id=4



Δημήτρης    23/03/2018 15:32
Γιατρέ με την γιατρό μου πήγαμε το Wellbutrin στα 300μγ για το άγχος κ δεν έγινε τίποτα κ μου είπε έχουνε δύο επιλογές η σεροξατ η λιρικα κ καταλήξαμε στο λιρικα .το θεωρείτε καλό φάρμακο για αγχώδεις διαταραχές ;

Δεν υπάρχουν «καλά» και «κακά» φάρμακα. Υπάρχουν αποτελεσματικά για τη συγκεκριμένη περίπτωση και μη αποτελεσματικά. Η αποτελεσματικότητα όμως σε αρκετές περιπτώσεις εξατομικεύεται και εξαρτάται από τις ιδιαιτερότητες του κάθε οργανισμού, της κάθε προσωπικότητας και της κάθε περίπτωσης, καθώς ο ζωντανός οργανισμός δεν είναι ένα μηχανικό σύνολο για το οποίο θα μπορούσε να ειπωθεί με σιγουριά ότι η εφαρμογή του ενός ή του άλλου συστατικού οδηγεί οπωσδήποτε σε ένα συγκεκριμένο αποτέλεσμα.



Τασος    23/03/2018 15:03
Καλησπερα θα ηθελα να ρωτησω αμα η λυση ενος προβληματος σημαινει απαραιτητα και το τελος μια ψυχοθεραπειας δηλαδη ειναι λογικο να νιωθεις οτι ο στοχος εχει επιτευχθει αλλα να νιωθεις και την αναγκη να συνεχισεις ?

Εξαρτάται από τον στόχο. Σε κάθε περίπτωση το τέλος μιας ψυχοθεραπείας είναι πιο εύστοχο να καθορίζεται από την υποκειμενική αίσθηση του πελάτη, παρά – από την άποψη οποιουδήποτε ειδικού.



ΜΥΡΤΩ     22/03/2018 22:33
Καλησπέρα γιατρέ. Παίρνω εδώ και δύο χρόνια seroxat 45mg ημερησίως και 20mg frizium. Πριν δύο χρόνια έπαιρνα μόνο seroxat 20mg την ημέρα αλλά κατέληξα στην πιο μεγάλη δόση ύστερα από συμβουλή του γιατρού μου, μετά από μια άσχημη περίοδο . Τώρα είμαι καλύτερα και θέλω να μειώσω το seroxat , όχι να το κόψω, με ποιό τρόπο μπορώ μα το κάνω;;

Ο πιο αποτελεσματικός τρόπος μείωσης της δοσολογίας πραγματοποιείται υπό την επίβλεψη του θεράποντα ιατρού, ο οποίος γνωρίζοντας το ιστορικό έχει τη δυνατότητα της άμεσης επαφής και εκτίμησης της κατάστασης και είναι σε θέση να καταλάβει τις δυνατότητες του κάθε οργανισμού και τις ιδιαιτερότητες της κάθε περίπτωσης, Διαφορετικά ο κάθε ενδιαφερόμενος που προτιμά την αυτόνομη πρωτοβουλία καλείται να αναλάβει τις ευθύνες για τις πιθανές συνέπειες και να ακολουθήσει ένα μηχανιστικό τρόπο κατεβάσματος της δοσολογίας βλ. http://www.psychologia.gr/guestb/category.php?id=18



ΣΠΥΡΟΣ    21/03/2018 17:50
Καλησπέρα γιατρέ, Πέρνω seropram για άγχος περίπου 10 χρόνια και ήμουν πολύ καλά,μέχρι που εδώ και ένα χρόνο σταμάτησε να με καλύπτει και ξαναεπέστρεψα στα ίδια,ίσως και χειρότερα συμπτώματα(έντονο άγχος,πανικούς κτλ).παρά την αύξηση δόσης δεν είδα διαφορά.υπάρχει περίπτωση ένα φάρμακο να σταματήσει να \\\"λειτουργεί\\\" και μετά να μην σε ξαναπιάσει κανένα άλλο της ίδιας κατηγορίας? Έχω διαβάσει οτι μετά την άνοχή σε κάποιο ssri δεν ανταποκρίνεται ο ασθενής σε κανένα άλλο της ίδιας κατηγορίας. Θα ήθελα την γνώμη σας. Υ.Γ.Παρακαλώ μην μου κάνετε παραπομπή σε κάποιο link

http://www.psychologia.gr/guestb/category.php?id=0&page=6 Μιχάλης 21/02/2018 17:29



Σελίδες:   << στη αρχή | << | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | >>