ΔιαταραχέςΘεραπείαGuestbooke-mailΣκοπόςΔημοσιεύσειςΒιογραφικόForum


Yποβάλετε μια Νέα Ερώτηση

Σύνολο ερωτημάτων: 366 Σελίδα: Επιλέξτε κατηγορία:   


Σωματικά συμπτώματα


Δήμητρα    27/11/2015 20:09
Καλησπέρα σας. Αφου το σκέφτηκα αρκετά καλά, αποφάσισα να ξεκινήσω κάποια θεραπεία σε ψυχολόγο, για να αντιμετωπίσω το σωματοποιημένο άγχος. Τον τελευταίο καιρό, έχουν προκύψει συμαντικά προβλήματα υγείας μέλους της οικογένειας, αλλά και δικά μου, και αυτό ήταν η αιτία να πάρω και την απόφαση να το κάνω, μιας και μας περιμένουν δύσκολοι μήνες. Εγω λοιπόν, έχω ρευματοειδή αρθρίτιδα, ένα αυτοάνοσο που δεν θεραπεύεται, αλλά με τα φάρμακα ζεις όσο γίνεται φυσιολογικά και χωρίς πόνο. Εχω διαβάσει ότι εάν περνάς κατασταση στρες, αυτό μπορεί να πυροδοτήσει μια έξαρση στην αρθρίτιδα, αυτό κατα πόσο ισχύει; Πόσο σημαντικό ρόλο μπορεί να παίξει το άγχος στα αυτοάνοσα νοσήματα όπως οι ρευματοπάθειες; Σας ευχαριστώ πολύ.

Υπάρχει αρκετό ενδεχόμενο οι πρωταρχικές αιτίες των νοσημάτων που παλιότερα χαρακτήριζαν ως αυτοάνοσα να σχετίζονται με ψυχολογικούς παράγοντες, οι οποίοι δεν λαμβάνονταν υπόψη από τους ειδικούς στο παρελθόν λόγω ελλιπούς γνωστικής βάσης στα ζητήματα της ψυχολογίας, καθώς το τελευταίο χρονικό διάστημα και ιδιαίτερα με την πρόοδο της γνώσης σχετικά με τους υπολογιστές αλλά και με τα θέματα τις προόδου μελέτης της βιολογικής βάσης στη λειτουργία του εγκεφάλου έχει αλλάξει σημαντικά η αντίληψη των διαδικασιών που λαμβάνουν χώρα στον οργανισμό και του ρόλου του εγκεφάλου ως κεντρικού υπολογιστή που ρυθμίζει όλες διεργασίες του. Από την άλλη πλευρά είναι αναγκαίο να γνωρίζουμε ότι η επίτευξη της ψυχικής ισορροπίας που είναι ο βασικός στόχος της ψυχοθεραπευτικής παρέμβασης δεν αντιμετωπίζει μόνο το τρέχον πρόβλημα, αλλά οδηγεί το σύνολο της ποιότητας ζωής στη θετική κατεύθυνση.



ΔΗΜΗΤΡΑ     24/10/2015 23:37
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ... ΕΙΜΑΙ ΚΑΙΝΟΎΡΓΙΑ ΕΔΩ ΣΤΗΝ ΣΤΗΛΗ ΣΑΣ... ΜΕ ΑΠΑΣΧΟΛΕΊ ΚΑΤΙ ΚΑΙ ΜΕ ΑΓΧΏΝΕΙ ΣΥΓΧΡΟΝΩΣ ΚΑΙ ΕΧΩ ΤΡΟΜΟΚΡΑΤΗΘΕΙ ΠΟΛΥ ΚΑΙ ΘΑ ΉΘΕΛΑ ΤΗΝ ΣΥΜΒΟΥΛΗ ΣΑΣ... ΕΚΑΝΑ ΣΕΞΟΥΑΛΙΚΗ ΕΠΑΦΗ ΜΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΑΛΛΟΝ ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΕ ΤΟΝ ΑΡΡΑΒΩΝΙΑΣΤΙΚΟ ΜΟΥ ΥΠΟ ΤΗΝ ΕΠΕΙΡΙΑ ΑΛΚΟΌΛ ΑΛΛΑ ΤΕΛΕΙΩΣΕ ΜΕΣΑ ΜΟΥ ΤΗΝ ΚΥΡΙΑΚΗ 18/10/15.. ΕΓΙΝΕ ΣΤΙΣ 4 ΤΑ ΞΗΜΕΡΩΜΑΤΑ... ΝΑ ΣΗΜΕΙΩΣΩ ΟΤΙ ΤΟΝ ΣΕΜΠΤΕΜΒΡΙΟ ΕΙΧΑ 2 ΦΟΡΕΣ ΠΕΡΙΟΔΟ ΤΗΝ ΜΙΑ ΣΤΙΣ 2/9/15 ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΣΤΙΣ 30/9/15.. ΤΗΝ ΚΥΡΙΑΚΗ ΛΟΙΠΟΝ ΣΤΙΣ 18/10/15 ΠΗΓΑ ΣΤΟ ΚΕΝΤΡΟ ΥΓΕΙΑΣ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΝΑ ΠΑΡΩ ΤΟ ΧΑΠΙ ΤΗΣ ΕΠΟΜΕΝΗΣ ΜΕΡΑΣ ΤΟ ΠΗΡΑ ΤΟ ΠΡΩΙ ΤΗΣ ΚΥΡΙΑΚΗΣ ΣΤΙΣ 10:00 ΤΟ ΠΡΩΙ... ΝΑ ΣΗΜΕΙΩΣΩ ΟΤΙ ΑΡΧΙΣΑ ΝΑ ΕΧΩ ΤΑΣΕΙΣ ΓΙΑ ΕΜΕΤΟ ΚΑΙ ΔΙΑΡΡΟΙΑ... ΕΠΕΙΔΗ ΜΟΥ ΣΥΝΕΒΕΙ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΑΥΤΟ ΜΕ ΤΗΝ ΣΕΞΟΥΑΛΙΚΗ ΠΡΑΞΗ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΑ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΕΓΚΥΟΣ? ΚΑΙ ΝΑ ΣΗΜΕΙΩΣΩ ΟΤΙ ΜΕΧΡΙ ΣΗΜΕΡΑ ΕΧΩ ΔΙΆΡΡΟΙΑ ΧΩΡΙΣ ΕΜΕΤΟ ΜΕ ΠΟΝΟ ΣΤΟ ΣΤΟΜΑΧΙ ΣΥΧΝΟΟΥΡΙΑ, ΑΓΧΟΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΔΙΑΘΕΣΗ ΓΙΑ ΣΕΞ... ΠΕΙΤΕ ΜΟΥ ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΤΙ ΜΟΥ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΓΙΑΤΙ ΕΧΩ ΦΡΙΚΑΡΕΙ.. ΠΕΡΙΜΈΝΩ ΣΥΝΤΟΜΑ ΑΠΆΝΤΗΣΗ ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΏ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΈΡΩΝ...

Η διάρροια είναι περισσότερο η εκδήλωση κάποιας εντερικής διαταραχής παρά της εγκυμοσύνης



Βασίλης    01/09/2015 20:36
Καλησπέρα. Είμαι ο βασίλης και είμαι 22. Πριν απο 4 μήνες γύρισα απο την ισπανία εράσμους μετά απο 6 μήνες .Το καλοκαίρι μου ήταν έντονο στην ελλάδα και είχα κάποια θεματάκια που μόλις έτρωγα ένιωθα ότι ζαλιζόμουν ή ότι ανακατευόμουν. Κάποιες μέρες και στην ισπανία και στην ελλάδα είχα μικροζαλάδες (άλλες φορές πιο έντονες) όμως ήταν περιστασιακές. Κάποια μέρα στην ελλάδα έχασα πλήρως την ισοροπία μου και πήγα να λιποθυμήσω. Ευτυχώς με κράτησαν οι γονείς μου και όλα οκ. Απο εκείνη την μέρα όμως έχω καθημερινά βαρύ κεφάλι με μικροζαλάδες ανακατομάρες και δεν έχω όρεξη για φαί. Έκανα εξετάσεις αίματος ήταν όλες τέλειες. ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ?? Γαστρεντερολόγο ??

Στην περίπτωση των ζαλάδων η δικαιοδοσία της αρχικής εκτίμησης ανήκει στους νευρολόγους



Δημητρα    28/08/2015 19:34
Εαν λοιπον ξεκινησω μια μορφη θεραπειας, θα μπορουσαμε να βρουμε εναν τροπο για την αντιμετωπιση του σωματοποιημενου αγχους - εχω Γαστοοισοφαγικη παλλινδρομηση- και παραλληλα να γινει βαθυτερη δουλεια για τις αιτιες ολων αυτων που σας περιεγραψα; Ευχαριστω κ παλι..

Χωρίς τη βαθύτερη κατανόηση και αντιμετώπιση των πρωταρχικών αιτιών η όποια επιτυχία στην επίλυση των επιπτώσεων του άγχους θα έχει βραχυχρόνιο χαρακτήρα. Δηλαδή, είναι προτιμότερο να επιτευχθεί η σταδιακή υποχώρηση των δευτερογενών συνεπειών, παρά να επικεντρωθούν όλες οι προσπάθειες στην άμεση επίλυσή τους. Ενώ, εάν τα συμπτώματα είναι αναπάντεχα επώδυνα, τότε η ίδια η βραχυχρόνια αντιμετώπιση μπορεί να πραγματοποιηθεί με αντίστοιχη φαρμακευτική αγωγή με την ίδια επιτυχία.



Ευγενεία    27/08/2015 16:52
Καλησπέρα σας. Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι πολύ λεπτό και πραγματικά δυσκολεύομαι: Μετά από σχεδόν 20 χρόνια χωρίς τον σύντροφό μου, υπάρχει δυσκολία να πραγματοποιηθεί η απαιτούμενη διαστολή για γυναικολογική εξέταση, ακόμη και για test Pap (ακόμα και με γυναίκα λήπτρια δείγματος). Νιώθω φριχτά. Αναρωτιέμαι, στην περίπτωση που θα έχω κάποια στιγμή κάποιο σύντροφο τι πρόκειται να γίνει... πιστεύω ότι θα αποχωρήσει με την πρώτη... Η κατάσταση με έχει φέρει πολλές φορές σε οδυνηρή θέση κατά την προσπάθεια papa test, τόσο που έχω 4 χρόνια να πάω σε γυναικολόγο. Συγγνώμη για τη μακρυγορία μου, αλλά κάτι πρέπει να γίνει. Στον ειδικό ψ.υγείας που βλέπω για άλλους λόγους (και είναι εξαιρετικός) δεν τολμω να πω κάτι τέτοιο κατά πρόσωπο - ίσως αν ήταν γυναίκα να μπορούσα.Δεν ξέρω αν είναι ψυχολογικό, ίσως είναι σωματικό καθαρά το πρόβλημα. Ίσως χρειάζεται κάποια είδικότητα δεν ξέρω όμως ποια. Χίλια ευχαριστώ για τον χρόνο σας και την απάντηση. Νάστε καλά.

Στη συγκεκριμένη περίπτωση πιθανότατα πρόκειται για τις συνέπειες της σεξουαλικής απαγόρευσης (η μακρόχρονη πορεία χωρίς ερωτικό σύντροφο συνηγορεί υπέρ τέτοιας υπόθεσης), οπότε υπάρχει αρκετό ενδεχόμενο το πρόβλημα να λυθεί σταδιακά με την άρση των απαγορεύσεων, η οποία επιτυγχάνεται κατά τη γενική αλλαγή των αντιλήψεων περί της σεξουαλικότητας και περί της ηθικής μέσω ψυχοθεραπευτικής διαδικασίας.



Νανσυ    25/07/2015 02:47
γεια σαςς!! Ειμαι η Νανσυ και ειμαι 18 χρονων. Φετος τελειωνω το σχολειο και εχω ενα μεγαλο προβλημα (κατα την γνωμη μου) στο διαβαζμα....δεν ξερω για πιο λογο το εχω η γιατι αυτο συμβαίνει μονο σε μενα αλλα θελω επιτέλους να σταματησει. Οταν λοιπον έρχεται η σειρα μου να διαβασω το μαθημα η εστω και 5 σειρουλες με πιανει τρομερη ταχυπαλμια, δεν μπορω να αναπνευσω σωστα με αποτελεσμα να σταματαω σε καθε λεξη και η φωνη μου κοβεται...που ακουγεται και που οχι...ιδρωνω πολυ και μεχρι και το τελος της ωρας τρεμουν τα χερια μου...δεν ξερω τι να κανω ειλικρινα...εχω μιλησει σε καθηγητές μου αλλα με αναγκαζαν να διαβαζω με το ζορι και πλεον το βλεπω ολο αυτο σαν εναν εφιαλτη...δεν ντρέπομαι τα αλλα τα παιδια και διαβαζω πολυ ωραια αλλα δεν ξερω γιατι με πιανουν ολα αυτα...δεν θα ηθελα να περασω σε καποιο πανεπιστήμιο και οταν ειναι η σειρα μου για παρουσιασεις να με συνοδευει κανενα ασθενοφόρο 😛 αυτο ηταν το δικο μου το προβλημα και ελπιζω να βρεθει μια λύση

Μήπως στις παρόμοιες περιπτώσεις έχει νόημα να απευθυνθεί κάποιος σε έναν ειδικό άμεσα ώστε να προκύψει η ευκαιρία άμεσης δυνατότητας αποσαφήνισης της κατάστασης;



Αναστασία    09/07/2015 21:46
Με ποιο γιατρό πρεπει να κλείσω ραντεβού πάλι με νευρολογο;

Η αρμοδιότητα αντιμετώπισης των ψυχογενών εκδηλώσεων ανήκει στον κλάδο ψυχιατρικής



Aναστασια    09/07/2015 14:41
Νε μεν εχω μυωπία κ λίγο αστυγματισμο αλλά κάτι άλλο δ υπάρχει είχα επισκεφτεί 2 φορές οφθαλμίατρο όταν άρχισε το πρόβλημα.εχω περάσει κ απο 3 νευρολογους κ όλοι μ γραφανε αντικαταθλυπτικα κάποια πήρα κιόλας αλλά δ με βοηθησανε-symbalta αν θυμάμαι καλά τι άλλο θα μπορούσε να ειναι κ απο ποιον γιατρό να περάσω;;;εχω κανει κ μαγνητική η οποία επίσης δ έδειξε κάτι...συγνώμη κ σας ευχαριστώ προκαταβολικα

Ένας από τους έγκυρους τρόπους εξακρίβωσης του ψυχολογικού υποστρώματος των σωματικών συμπτωμάτων σχετίζεται με τη δοκιμαστική χρήση των αγχολυτικών σκευασμάτων. Δηλαδή, εάν με τη λήψη του αγχολυτικού τα συμπτώματα ελαττώνονται ή υποχωρούν αυτό υποδηλώνει ότι ενδεχομένως πρόκειται για σωματοποίηση συνδεδεμένη με κάποια ψυχολογική σύγκρουση. Βέβαια, το βέλτιστο είναι να αποφεύγονται οι εκτιμήσεις από απόσταση και κατά το δυνατό η εκτίμηση να διαμορφώνεται από τον ειδικό με άμεση και λεπτομερή εξέταση του φαινομένου.



Αναστασία    08/07/2015 18:28
Γεια σας!βρηκα αυτό το σάιτ κ χάρηκα πολυ μήπως με βοηθήσετε η με καθόδηγησετε.πρι από 2,5 χρόνια έχασα τν αδερφό μου κ μετά απο λίγο κάρο άρχισε να μ ενοχλεί το δεξί μ μάτι να πονάει κ να μ φαίνεται ότι ειναι πιο μεγάλο απ το αριστερό.τι μπορώ να κάνω γι αυτό;

Αρχικά είναι αναγκαίο να αποκλειστεί κάποιο ενδεχόμενο από την πλευρά του οφθαλμίατρου



ΝΙΚΟΛΕΤΑ    06/07/2015 10:11
ΚΑΛΗΜΕΡΑ,ΕΔΩ ΚΑΙ 3-4 ΜΕΡΕΣ ΝΙΩΘΩ ΠΟΝΟΥΣ ΣΤΑ ΚΟΚΑΛΑ ΜΟΥ ΣΑΝ ΝΑ ΕΧΩ ΔΕΚΑΤΑ ΠΥΡΕΤΟ,ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΧΩ.ΕΠΙΣΗΣ ΝΙΩΘΩ ΑΡΚΕΤΗ ΚΟΥΡΑΣΗ ΛΟΓΩ ΑΥΤΟΥ.ΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ?ΣΕ ΤΙ ΓΙΑΤΡΟ ΝΑ ΑΠΕΥΘΥΝΘΩ?

Ο πρώτος ειδικός στον οποίο απευθυνόμαστε στην περίπτωση των σωματικών συμπτωμάτων είναι είτε ο παθολόγος, είτε ο γενικός γιατρός.



Σελίδες:   1 | 2 | 3 | 4 | 5 | >>