ΔιαταραχέςΘεραπείαGuestbooke-mailΣκοπόςΔημοσιεύσειςΒιογραφικόForum


Yποβάλετε μια Νέα Ερώτηση

Σύνολο ερωτημάτων: 356 Σελίδα: Επιλέξτε κατηγορία:   


Σωματικά συμπτώματα


νικήτας    23/09/2014 17:34
Γιατρέ καλησπέρα και συγχαρητήρια για το έργο σας. Είμαι 28 και από την ηλικία των 10 ετών περίπου έχω διάφορα τικ. ουδέποτε δεν μου δημιούργησαν σοβαρό πρόβλημα στην ζωή μου, αλλά ενοχλούμαι εγώ ο ίδιος...το μεγαλύτερο μέρος αυτών εξαλείφθηκε γύρω στα 17-18, και αυτα που είχα ήταν πολύ ανεπαίσθητα...ουδέποτε όμως με εγκατέλειψαν. συνήθως ήταν υπό την μορφή του σφιξίματος κάποιου μέλους του σώματός μου ή κάποιου ήχου, ή ανοιγοκλεισίματος των ματιών κλπ. τελευταία πέρασα μια πολύ αγχώδη περίοδο και παρατήρησα ότι εμφάνισα επιμονα ένα ολοκαίνουριο και αρκετά ενοχλητικό τικ. να κάνω κάποιο θόρυβο σαν να ξύνω τον ουρανίσκο μου. είναι κάτι το οποίο και με ενοχλεί ιδιαίτερα αλλά και ακούγεται άσχημα..πιστεύετε οτι παίζει ρόλο η ψυχολογική κατάσταση στην οποία βρίσκομαι?πιστεύετε ότι μπορέι να εξαλειφθεί?πιστεύετε ότι το ότι έχω τικ τόσα χρόνια πιθανόν να υποδηλώνει και κάποιας άλλης μορφής ψυχαναγκασμού που πηγαίνει πακέτο με το τικ και να μην το ξέρω?τέλος υπάρχει τρόπος παντελούς εξάλειψής τους?σας χιλιοευχαριστώ και συγγνώμη για το μέγεθος του μηνύματος....

Τα περισσότερα τικ είναι αποτέλεσμα της υπερδιέγερσης του νευρικού συστήματος, επομένως όσο λιγότερο αγχώδες είναι ένα άτομο, τόσο μειώνονται οι αιτίες που τα υποκινούν. Οι πληροφορίες για την αντιμετώπιση του άγχους βρίσκονται στη στήλη «Άγχος» της σελίδας.



μαρια    19/09/2014 19:06
Αυτο γιατρε συμβαινει πολλες φορες την ημερα τι μπορω να κανω για να μην το παθαινω να σταματησουν η ζαλαδες

Εάν όντως πρόκειται για την ανακατανομή του αίματος που προκύπτει από την αλλαγή της θέσης του σώματος, τότε είναι πιθανό να βελτιωθεί με τακτική εκγύμναση, η οποία θα ενισχύσει το κυκλοφοριακό σύστημα.



μαρια    19/09/2014 00:14
Καλησπερα.εχω ενα προβλημα μολις παω να σηκωθω η ακομα κ οταν ειμαι ορθιαθολωνουν τα ματια μου κ μουδιαζει η αριστερη μου πλευρα ποδι και χερι κραταει λιγα δευτερολεπτα .τι ειναι?

Ενδέχεται οι συγκεκριμένες εκδηλώσεις να προκαλούνται από την απότομη ανακατανομή του αίματος κατά τη σχετικά απότομη αλλαγή της θέσης του σώματος και ως συνέπεια από την προσωρινά ελλιπή αιμάτωση του εγκεφάλου, η οποία επανέρχεται με την προσαρμογή του οργανισμού.



Μαρια    29/01/2014 15:15
Μπορει να εμφανιστουν σωματοποιημενα συμπτωματα αγχους σε ατομο που δεν νοιωθει καθολου στρεσαρισμενο η αγχωμενο;ευχαριστω

Αγαπητή Μαρία, σε αρκετές περιπτώσεις η χρόνια δυσαρέσκεια με την καθημερινότητα δεν αξιολογείται επαρκώς, καθώς από τη μια πλευρά ένα αρκετό ποσοστό των ανθρώπων είναι πεπεισμένο ότι μόνο το έντονο στρεσάρισμα μπορεί να προκαλέσει τις ψυχολογικές συγκρούσεις, ενώ από την άλλη, το υπάρχον σύστημα εκπαίδευσης δε συμπεριλαμβάνει την εκμάθηση του εαυτού, δίνοντας περισσότερη προτεραιότητα στις συνταγές χειραγώγησης και υποταγής.



Μαρία    26/01/2014 10:20
Γιατρε συγχαρητήρια για το έργο που επιτελειτε ακολουθώ αγωγη με αναφρανιλ των 25 ένα το μεσημέρι bloonis 1 το βραδυ των 2,5 και lexotanil των 1,5 που το χώριζε σε τρεις δόσεις για το συνδρομο ευερεθιστου εντερου που εχω παθει επανέρχεται ποτε το εντερο και το στομαχι ακολουθω την αγωγη άπο τις 4 ιανουαριου εχω ήδη δει διάφορα στην ποιότητα της ζωής μου δε κλαίω δε παραπονιεμαι αλλα το στομαχι με ενοχλεί επανέρχεται το όργανο ποτε η φοβία μου πλεον έγκειται στη πεποίθηση ότι θα μείνω μια ζωη έτσι!!! Τι κόψη έχετε για το σεε ;;;

Αγαπητή Μαρία, η απογοήτευση συνήθως προκύπτει όταν οι προσδοκίες διαψεύδονται από την πραγματικότητα. Αυτό όμως δε σημαίνει ότι η κατάσταση είναι τραγική ή αδιέξοδη, αλλά, ότι οι προηγούμενες προσπάθειες επίλυσης του προβλήματος δεν ήταν επαρκείς ή ότι απαιτείται περισσότερος χρόνος για την υπέρβασή του.



angelika    15/12/2013 04:01
Καλησπερα θα ηθελα να μ πειτε την γνωμη σας για ενα σοβαρο θεμα που αντιμετωπιζω απο τον σεπτεμβριο...μετα απο ενα δυνατο κρυωμα λογω κλιματιστικου και εργασιας σε ψυγεια...+2 φορες αντιβιωσης αρχισα να ποναω στην καρδια ,αφου τελειωσε το πιο αγχωτικο καλοκαιρι στην δουλεια μετα απο ενα μηνα πηγα σε δημοσιο νοσοκομειο εκανα καρδιογραφημα υπερηχο και μ ειπαν οτι δν ειναι τιποτα κ ομως εγω συνεχιζω να εχω πονους στην καρδια τσιμπηματα δυσπνοια το αριστερο μ χερι μουδιαζει κ με χτυπαει επισης στην πλατη..τι να κανω ανησυχω πολυ...ειμαι 21 χρονων δν καπνιζω αλλα κ δν κανω γυμναστικη. εχω χαμηλο αοματοκριτη κ χαμηλο σιδηρο....οικογενειακο ιστορικο δν εχουμε..μηπως θα επρεπε να παρω μια 2η γνωμη απο ιδιωτικο ιατρειο?? μηπως στα δημοσια νοσοκοομεια δν κανουν καλα την δουλεια τους?? ή μηπως ειναι ψυχολογικο?? ειμαι πολυ αγχωτικος τυπος και με το παραμικρο τρομαζω παθαινω κρισεισ πανικου ειδικα οσον αφορα θεματα υγειας..επισης εχω εντονες συναισθηματικες αντιδρασεις

Αγαπητή angelika, μια δεύτερη γνώμη δεν είναι περιττή, αρκεί να μην προκαλέσει επιπλέον σύγχυση. Ωστόσο, στην προκειμένη περίπτωση το σύνολο της εικόνας παραπέμπει περισσότερο στην πιθανότητα σωματοποίησης του άγχους.



Ηλιας    14/12/2013 03:39
Καλημερα σας και απο μενα...Οπως θα καταλαβατε και απο το ακαταλληλο της ωρας,υποφερω απο αυπνιες,εδω και ενα μηνα κοντα εχω υποφερτους πονους στα κοκκαλα (θωρακα και πλατη)ακομα και μονο με την αναπνοη μου,αισθανομαι την καρδια μου να χτυπαει εντονα λες και θα σταματησει και μια συνεχη ανεξηγτη κουραση..Εχω παει σε γιατρους και γιατρους χωρις ομως αποτελεσμα,ενα απλο κρυολογημα λεει ο ενας,ηπιας μορφης παραμβρογχητιδα ο αλλος,ακομα και αγχωδης διαταραχη...Παρολα αυτα δεν βλεπω καποια αλλαγη στα συμπτωματα...Καμια αποχωρηση εδω και ενα μηνα...

Αγαπητέ Ηλία, όταν υπάρχει σύγχυση σχετικά με τις αιτίες ενός προβλήματος καλούμαστε να δοκιμάσουμε διαδοχικά τους πιθανούς τρόπος αντιμετώπισής του ώστε να καταλήξουμε στο θεμιτό αποτέλεσμα με τη μέθοδο του αποκλεισμού.



Βικτωρια    10/12/2013 01:48
Γεια σας, με λενε Βικτωρια και ειμαι 22 χρονων θα ηθελα να ρωτησω επειδη ποναω στα καλα καθουμενα στη καρδια και εχω ταχύπαλμια κ επειδη νιώθω πως δεν μπορω ν παρω ανάσα ,αναγουλιαζω κ κανω εμετους νομιζα οτι εχω πετρα στα νεφρα αλλα ο γιατρος οταν πηγα μου ειπε στον υπέριχο δεν έχω κάτι ,μηπως ειναι κατι ψυχολογικο?

Αγαπητή Βικτώρια, οι αναφερόμενες εκδηλώσεις είναι χαρακτηριστικές για τις κρίσεις πανικού, εφόσον έχει αποκλειστεί από τον καρδιολόγο το ενδεχόμενο κάποιας καρδιοπάθειας. ‘ http://www.psychologia.gr/guestb/category.php?id=1 \\\' http://www.psychologia.gr/disorders/anxiety%20disorders.htm



ειρινη    29/11/2013 09:56
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΑΙ ΠΑΛΙ.ΣΑΣ ΕΙΧΑ ΓΡΑΨΕΙ ΠΑΛΙ ΠΡΙ ΛΙΓΕς ΜΕΡΕΣ ΟΤΙ ΕΙΧΑ ΔΥΣΚΟΛΙΑ ΣΤΗΝ ΒΑΘΙΑ ΑΝΑΠΝΟΗ.ΤΩΡΑ ΕΔΩ ΚΑΙ ΜΕΡΙΚΕΣ ΜΕΡΕΣ ΕΧΩ ΖΑΛΗ ΟΛΗ ΜΕΡΑ ΒΑΡΟΣ ΣΤΟ ΚΕΦΛΙ ΣΤΑ ΜΑΤΙ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΜΥΤΗ ΣΑΝ ΝΑ ΜΕ ΠΑΤΑΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΚΑΙ ΓΕΝΙΚΑ ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΧΑΛΙΑ.ΤΙ ΝΑΚΑΝΩ?

Αγαπητή Ειρήνη, μήπως θα είχε αποτέλεσμα εάν απευθυνόσουν άμεσα σε κάποιον ειδικό;



Πεταλας    11/11/2013 18:07
Καλησπερα γιατρε, ,μετα απο ενα διμηνο απιστευτης ταλαιπωριας με μια ασθενεια μου βρηκαν οτι εχω συνδρομο ανω μεσεντεριου μετα απο μια αποτομη απωλεια βαρους που ειχα λογω εργασιας και κακης διατροφης.Μου βρηκαν επισης νευρωση εντερου για αυτο και μου δοθηκε ενα MINITRAN 2-10 για την νευρωση(1 την μερα) για 6 μηνες για να μπορεσω να ξαναρχισω να τρωω κανονικα..Με το καιρο ομως η αρρωστοφοβια που ειχα λογω των γεγονοτων που περασα συνεχως επειτεινοταν.Ειχα εντονα αρνητικα συναισθηματα και κολλημα μυαλου..σκεφτομουν μονο τι μπορω να εχω. Ετσι αποφασισα και πηγα σε ψυχιατρο ο οποιος απλα μου αυξησε το MINITRAN σε 2-25(μια φορα την μερα καθε βραδυ).Παρολο που σωματικα ημουν καλυτερα, το μυαλο μου οσο πηγαινε και θολωνε,μεχρι ιδεες για να κανω κακο στον εαυτο μου εμπαιναν.Ωσπου μια μερα με εποιασε εντονο τρεμουλο στο πανεπιστημιο,ταση για λυποθυμια, και απο τοτε εχω ενα διαρκες εσωτερικο τρεμουλο σε ολο το σωμα λες και εχω παρκινσον.Ετσι αποφασισαμε με τον ψυχολογο να κοψουμε το MINITRAN και να το αντικαταστησω με το ZOLOFT.Ηδη 5 μερες που το εχω κοψει παρολο που εχω τρελες αυπνιες, τρεμουλο,συγχηση, ταση για εμετο, νιωθω ενα αισθημα ευεξιας, σαν να ημουν σε ληθαργο.Το θεμα ειναι οτι ο γαστρεντερολογος που διεγνωσε την νευρωση αρνειται να μου κοψει το minitran γτ κανει καλο στην νευρωση και θεωρει οτι ολα τα συναισθηματα αυτα ειναι του μυαλου μου.Τα ερωτηματα ειναι 1)Υπαρχει περιπτωση το minitran να προκαλει τετοιες παρενενεργειες? 2)Υπαρχει περιπτωση το minitran να προκαλει γαστρεντερικα προβληματα? 3)Υπαρχει περιπτωση οι βιταμινες Β να εχουν καποια αντιδραση με την ταυτοχρονη χρηση αντικαταθληπτικων? Σας ευχαριστω εκ των προτερων

Αγαπητέ Πεταλα, ο γαστρεντερολόγος έχει τόση δικαιοδοσία να ασχολείται με τα ψυχολογικά θέματα, όσο ένας ψυχίατρος ή ψυχολόγος με τα γαστρεντερικά ή με τα καρδιολογικά για παράδειγμα. Από την άλλη πλευρά, ο κύριος γνώμονας στην αντιμετώπιση των ψυχολογικών προβλημάτων είναι η υποκειμενική αίσθηση του πελάτη. Αυτό σημαίνει ότι εάν κάποιος δεν αισθάνεται καλά με μια αγωγή, ο συγκεκριμένος τρόπος δεν αποδίδει και η συγκεκριμένη αγωγή δεν είναι κατάλληλη για το συγκεκριμένο άτομο, άσχετα εάν σε κάποιες άλλες περιπτώσεις έχει διαπιστωθεί η λειτουργικότητά της.



Σελίδες:   << | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | >>